Ładowanie witryny

Loterie, gry hazardowe i liczbowe  *- są bardzo popularne w naszym kraju, ale i na całym świecie i, mimo że szanse na wygraną są bardzo małe, chęć szybkiego i łatwego wzbogacenia się jest tak duża, że wielu ulega tej pokusie. Biblia przestrzega nas przed motywacją szybkiego zysku, gdyż jest to sprzeczne i zasadą wytrwałej pracowitości. Jest to również dziedzina od której łatwo się uzależnić. Nie powinniśmy brać udziału w grach hazardowych i loteriach nawet dla zabawy, wspierając przez to przemysł, który zniewala ludzi. Uczciwy cieszy się błogosławieństwem, kto się chce szybko wzbogacić, nie ujdzie kary. Człowiek o złym oku jest chciwy bogactwa, a nie wie, że bieda przyjdzie na niego (Prz 28, 20 i 22).

*     hazard to gry lub zakłady, w których stawką są pieniądze, a o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje los. Hazard często nazywany jest grą np. gry losowe (typu poker, kości ruletka), zakłady sportowe, zakłady bukmacherskie, loterie pieniężne i fantowe, wszelkie losy, zdrapki, automaty do gier, spekulacyjna gra na giełdzie. Niekiedy kampanie promocyjne lub programy lojalnościowe. Hazard można uprawiać na żywo, przez Internet lub telefon.

Spadek

Rodzice powinni starać się przekazać majątek swoim dzieciom: Mąż dobry zostawi dziedzictwo wnukom (Prz 13,22). Należy jednak to zrobić gdy spadkobierca, będzie wiedział jak mądrze zarządzać tym majątkiem: Dziedzictwo w początku pospiesznie zgarnięte na końcu jest bez błogosławieństwa (Prz 20,21). Jeżeli majątek przejmie młody spadkobierca, wcześniej wybierz zaufanych ludzi, którzy pomogą mu nadzorować pieniądze w odpowiedzialny sposób, dopóki sam nie będzie zdolny nimi zarządzać: I to wam jeszcze powiem: Jak długo dziedzic jest nieletni, niczym się nie różni od niewolnika, chociaż jest właścicielem wszystkiego. Aż do czasu określonego przez ojca podlega on opiekunom i rządcom (Gal 4,1-2).

Testament

Bardzo ważnym elementem, na wypadek śmierci, jest pozostawić swoim bliskim uporządkowanie sprawy majątkowe i odpowiednio przygotowany testament: W owych dniach Ezechiasz zachorował śmiertelnie. Prorok Izajasz, syn Amosa, przyszedł do niego i rzekł mu: Tak mówi Pan: Rozporządź domem swoim, bo umrzesz – nie będziesz żył (2 Krl 20,1).

Jedyna pewna inwestycja

Jedyną pewną inwestycją jest więź z Bogiem przez Jezusa Chrystusa, który i w nas „zainwestował” oddając swoje życie za nas.

Realizacja wszystkich zasad wiernego zarządzania, bez więzi z Jezusem, przynosi tylko ziemską korzyść. Wielu daremnie przerzuca mosty nad przepaścią, która przez nasz grzech oddziela nas od Boga,  przez dobre uczynki, moralne życie pełne dobrych uczynków. Jednak tylko Jezus może połączyć nas z Bogiem, gdy przyjmiemy dar zbawienia.

Lecz wasze winy wykopały przepaść między wami a waszym Bogiem; wasze grzechy zasłoniły Mu oblicze przed wami tak, iż was nie słucha (Iż 59,2).

Więź z Bogiem przez Jezusa2

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie (J 14,6). Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami (Rz 5,8).

Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił (Ef 2,8-9).

 Więź z Bogiem przez Jezusa

Z Panem Bogiem

Sylwia Jasińska

Źródło informacji: Edukacja Finansowa CROWN