Ładowanie witryny

Jako Boży człowiek powinieneś jak najszybciej i regularnie spłacać swoje zobowiązania: Pracownikom nie odmawiaj zapłaty, gdy masz możność działania. Nie mów bliźniemu: Idź sobie, przyjdź później, dam jutro – gdy możesz dać zaraz (Prz 3,27-28).

Jak wyjść z długu:

Dzień wyjścia z długów i stanie się wolnym człowiekiem wymaga dyscypliny i zobowiązania, że nie zadłużysz się już nawet na złotówkę. Kredyt konsumpcyjny np. na nowy telewizor, kanapę jest wręcz niedopuszczalny: Rozważny zło widzi i odwraca się, nierozważni tam idą – i szkodę ponoszą (Prz 22,3). Nie jest to łatwe, ale konieczne. O to kilka kroków wyjścia z długu:

1)                   Módl się, gdyż modlitwa jest pierwszym krokiem do wyjścia z długów: O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! (Flp 4,6). Proś Boga o pomoc i prowadzenie. Bóg może zadziałać od razu, ale też w dłuższym czasie. W każdym razie, kiedy Bóg będzie widział twoją wierność i jak spłacasz swój dług, to może zwielokrotnić twoje wysiłki i szybciej przybliżyć cię do dnia wyjścia z długów.

2)                   Spisz swoje długi, abyś określił swoją sytuację finansową.

3)                   Stwórz plan spłaty każdego z długów i utrzymuj kontakt z wierzycielami, gdyż oni nie cierpią ciszy! Mając plan spłaty jesteś bardziej wiarygodny, możesz poprosić go o cierpliwość a nawet o umorzenie części długu. Większość wierzycieli jest gotowa współpracować z ludźmi, którzy szczerze pragną spłacić swój dług.

4)                   Sprzedaj to, czego nie używasz. Zastanów się czy posiadasz coś, co możesz sprzedać i szybciej spłacić swój dług np. nieużywany rower, stare monety lub znaczki z młodości.

5)                   Spisz budżet na bieżący miesiąc, który będzie cię chronił przed impulsywnym kupowaniem, gdyż nie możesz przekroczyć wcześniej ustalonego limitu wydatków.

6)                   Strategia kuli śnieżnej. Pomaga ona szybciej wyjść z długów:

– spłać swój najmniejszy dług, najszybciej jak to możliwe.

– gdy spłacisz ten najmniejszy dług, dodaj sumę, którą przeznaczyłeś na jego spłatę, do rat następnego długu, który chcesz spłacić.  Kiedy spłacisz drugi dług, dodaj obie sumy do raty za następny dług i tak do spłaty ostatniego zadłużenia.

7)                   Rozważ możliwość dodatkowego zarobku, gdyż to może znacznie przyspieszyć spłatę twoich zobowiązań, a czasami po prostu nie ma innego wyjścia.

8)                   Kontroluj korzystanie z karty kredytowej, gdyż dla wielu z nas są bardzo niebezpieczne. Ludzie korzystający z niej najczęściej wydają o jedną trzecią więcej, ponieważ nie czują, że wydają pieniądze i mają wręcz nieograniczone możliwości poprzez wysoki limit wydatków na dzień, a są one najwyżej oprocentowane ze wszystkich kredytów. Gdy nie jesteś w stanie spłacić karty kredytowej najlepiej przetnij ją na pól, by więcej jej nie użyć (sprawdź wcześniej czy bank nie będzie jej chciał z powrotem…).

9)                   Bądź zadowolony z tego, co masz. Oglądając reklamy, kolorowe katalogi, często chodząc po sklepach, mamy tendencję do odczucia, że nagle potrzebujemy to czy tamto. Zresztą reklamodawcy bardzo dbają o to, abyśmy kupowali jak najwięcej. Dlatego staraj się jak najmniej oglądać reklam, katalogów, spędzać czas w sklepach, także internetowych i bądź zadowolony z tego, co masz, a kupujmy wtedy, kiedy mamy na to pieniądze, ale własne a niepożyczone- to wielka korzyść (…)ludzi o wypaczonym umyśle i którym brak prawdy – ludzi, którzy uważają, że pobożność jest źródłem zysku. Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy (1 Tes 6,5-6).

10)               Rozważ radykalną zmianę stylu życia tzn. zmniejszyć swój dotychczasowy standard życia, aby wprowadzić strategię kuli śnieżnej i jak najszybciej spłacić zadłużenia np, przez sprzedanie domu i kupienie mniejszego mieszkania, lub zmianę samochodu na mniejszy i bardziej ekonomiczny.

11)               Nie poddawaj się! Nigdy! Na pewno nie jest to łatwa droga, ale dzień wyjścia z długów tzw. Dzień Wolności, jest tego warty!

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu długu pamiętaj, że jest on jak rzucona na drogę skórka od banana- zawsze możesz się na niej poślizgnąć.

Pozdrawiam serdecznie

Sylwia Jasińska 🙂

Źródło informacji: Edukacja Finansowa CROWN