Budżet domowy- dla jednych bułka z masłem, a dla innych droga przez mękę, jednak prawda jest taka, że bez właściwego planowania, można wpaść w kłopoty finansowe (mając nawet wysokie dochody).
Jest to ważne narzędzie, które pozwoli nam kontrolować osobiste finanse.
Trzeba pamiętać, że to nie wysokość dochodów, ale właściwe zarządzanie tym, co posiadamy, dobre planowanie, zarządzanie budżetem domowym a przede wszystkim konsekwentna realizacja jego założeń w głównej mierze decyduje o wolności finansowej.
Bóg wielokrotnie powtarza nam w Piśmie Świętym, że wszystko należy do Niego, a my tym wszystkim zarządzamy. To Bóg dał nam te wszystkie dobra i wymaga od nas mądrego i wiernego zarządzania nimi.
Ktoś kiedyś powiedział:
„Jako chrześcijanie jesteśmy uczeni modlitwy, a nie planowania i działania zgodnie z planami. Niektórzy uważają wręcz, że planowanie oznacza brak wiary – zamiast planowania wierzący powinni oczekiwać, że Bóg uczyni dla nich cud. Jednak wiara bez działania jest martwa. Bóg nigdy nie powiedział, żebyśmy się modlili i siedzieli, nic nie robiąc. On powiedział, że możemy wszystko zrobić w Nim (Fl.4:13).”
O to kilka korzyści związanych ze stworzeniem osobistego planu finansowego:
1) Wiemy, na co wydajemy nasze pieniądze. Sama wielokrotnie wydawałam pieniądze, które po prostu znikały i nie wiedziałam na co. Dopiero, gdy zaczęłam zapisywać wszystkie moje wydatki widziałam na co wydałam pieniądze i niestety nie wszystko było mi to potrzebne…
2) Zaczniemy orientować się w naszych osobistych finansach. Tylko szczegółowa i rzetelna analiza da nam obraz tego, co się dzieje z naszymi pieniędzmi.
3) Wydamy mniej pieniędzy, niż zarabiamy. Po prostu wiemy ile możemy wydać, a gdy przekroczymy tę granicę po prostu popadamy w długi.
4) Budżet domowy ułatwi nam regularne oszczędzanie, gdyż w naszym budżecie będzie też i ta pozycja na którą przeznaczymy pewna kwotę.
5) Plan finansowy może nam pomóc wyjść z już posiadanych długów i zabezpieczy nas przed wejściem w nowe. Po pierwsze dlatego, że regularnie będziemy spłacać nasz dług a po drugie budżet domowy pokaże nam jak zapewnić równowagę pomiędzy przychodami a wydatkami, co z kolei sprawi, że nie będziemy zaciągali nowych długów na zapełnienie dziury w portfelu.
6) Prawidłowo zestawiony i konsekwentnie realizowany budżet przyczyni się do osiągnięcia wolności finansowej.
Jak przygotować plan finansowy
Musimy podejść do niego solidnie, pamiętając, że on ma nam służyć a nie naszemu sąsiadowi, dlatego uwzględnić musimy konkretnie naszą sytuację finansową. Możemy do tego użyć kartki papieru lub różnych programów komputerowych. Ważne, aby to nam było łatwo go wypełniać.
To zaczynamy:
1) Miesięczny dochód
Od tego musimy zacząć. Jeżeli pracujesz na etacie i co miesiąc masz stałą kwotę, to nie powinno być problemu z ustaleniem tej kwoty. Sumujemy wszystkie środki zarabiane przez członków gospodarstwa domowego i mamy przychód miesięczny.
Jeżeli twoje wynagrodzenie miesięczne jest zmienne, oblicz roczny dochód a wynik podziel przez dwanaście- otrzymasz w ten sposób szacunkowy miesięczny dochód. Dodaj go do dochodów członków rodziny.
2) Wydatki
Aby wiedzieć jakie wydatki ponosimy co miesiąc, trzeba po prostu zbierać wszystkie paragony, faktury i zapisywać je wszystkie na formularzu wydatków. Taki trzy miesięczny okres ewidencjonowania wydatków pozwoli na stworzenie realnego budżetu.
Tworząc budżet, powinniśmy oszacować także wysokość jednorazowego wydatku np. wyjazd na urlop, wymiana odzieży, wymiana zepsutej pralki. Następnie podzielić tę kwotę przez dwanaście, czyli przez liczbę miesięcy w roku. Wynik wskaże nam kwotę, jaką co miesiąc musimy odłożyć, aby dokonać zaplanowanego zakupu.
Nigdy nie przestawaj zapisywać swoich wydatków, bo tylko to pozwoli nam oceniać naszą aktualną sytuację finansową i wprowadzać ewentualne korekty.
3) Zrezygnuj, zamień, ogranicz
Mając już informacje o naszych miesięcznych dochodach i wydatkach, możemy przystąpić do układania budżetu domowego, oczywiście tak, aby wydatki nie przekraczały dochodów.
Gdy okaże się że dotychczas było tak, że więcej wydawaliśmy niż zarabialiśmy, trzeba obniżyć koszty np. poprzez rezygnację z niektórych wydatków, ograniczając je albo zdecydować się na zakup tańszych produktów. Innym rozwiązaniem może być znalezienie dodatkowego źródła dochodów lub zmiana pracy na lepiej płatną.
Wszelkie decyzje należy dostosować do własnej sytuacji.
W sytuacji kiedy będziemy mieli nadwyżkę warto ją od razu zagospodarować np. na oszczędności lub inny ważny cel. Jeżeli tego nie zrobimy, wówczas pieniądze pochodzące
z nadwyżki szybko „przeciekną nam przez palce”.
4) Realizacja założeń
Jeżeli konsekwentnie będziemy realizować to, co zapisaliśmy, możemy spodziewać się korzyści z utworzenia planu finansowego.
Żeby konsekwentnie działać zgodnie z założeniami budżetu, trzeba wybrać odpowiedni sposób wydawania pieniędzy.
Może to być tzw. system kopertowy. Polega on na obliczeniu na początku każdego tygodnia kwot, które przypadają na podstawowe grupy wydatków. Odpowiednią kwotę wypłacamy z banku i dzielimy ją na poszczególne grupy. Pieniądze przeznaczone na konkretne grupy wkładamy do kopert oznaczonych nazwą tej grupy, np. „żywność”, „paliwo” itd. Gdy pieniądze w danej kopercie się wyczerpią to jest problem…, a nie powinniśmy przekładać pieniędzy z koperty do koperty…
Warto zawsze robić zakupy płacąc gotówką, wtedy po prostu wydajemy mniej. Gdy płacimy kartą, nie widzimy banknotów i wydaje nam się, że na koncie została jeszcze duża kwota, także kupujemy przeważnie o wiele więcej niż to konieczne
Tworzenie budżetu domowego może wydawać się żmudne i pracochłonne, i pewnie tak trochę jest, ale jest to niezwykle pożyteczne
Wkrótce będziesz działać niemal automatycznie, gdyż wypracujesz w sobie nawyk planowania oraz zapisu wydatków, a korzyści będą nieocenione.
Przykładowe formularze:
Źródło informacji: Edukacja Finansowa CROWN