Ładowanie witryny

Dalej Syrach mówi: 5,1-8

Nie polegaj na swoich bogactwach i nie mów: Jestem samowystarczalny. Nie daj się uwieść żądzom i sile, by iść za zachciankami swego serca. Nie mów: Któż mi ma coś do rozkazywania? Albowiem Pan z całą pewnością wymierzy ci sprawiedliwość. Nie mów: Zgrzeszyłem i cóż mi się stało? Albowiem Pan jest cierpliwy. Nie bądź tak pewny darowania ci win, byś miał dodawać grzech do grzechu. Nie mów: Jego miłosierdzie zgładzi mnóstwo moich grzechów. U Niego jest miłosierdzie, ale i zapalczywość, a na grzeszników spadnie Jego gniew karzący. Nie zwlekaj z nawróceniem do Pana ani nie odkładaj tego z dnia na dzień: nagle bowiem gniew Jego przyjdzie i zginiesz w dniu wymiaru sprawiedliwości. Nie polegaj na bogactwach niesprawiedliwie nabytych, nic ci bowiem nie pomogą w nieszczęściu.”

Mądrość Syracha. 11, 11-23

 

Niejeden pracuje, trudzi się i spieszy, a tym bardziej pozostaje w tyle. Niejeden słaby potrzebuje pomocy, brak mu sił i obfituje w biedę, lecz gdy tylko oczy Pana łaskawie na niego spojrzą, wydźwignie On go z nędzy i podniesie mu głowę, a wielu zdumieje się tym, co go spotkało. Dobra i niedole, życie i śmierć, ubóstwo i bogactwo pochodzą od Pana. Mądrość, wiedza i znajomość Prawa są od Pana, miłość drogi dobrych czynów są od Niego. Błąd i mrok stworzone są dla grzeszników, a dla tych, którzy są dumni z niegodziwości, nieszczęścia będą towarzyszami starości, Dar Pana spocznie na ludziach bogobojnych, a upodobanie Jego na zawsze zapewni im szczęście. Niejeden wzbogacił się mozołem i swoją chciwością, a oto udział jego w nagrodzie: gdy powie: Znalazłem odpoczynek i teraz mogę żyć z moich dostatków – nie wie, ile czasu minie, a zostawi je innym i umrze. Trwaj w przymierzu twoim i bądź mu oddany, a wypełniając je zestarzej się! Niech cię w podziw nie wprawiają czyny grzesznika, ufaj Panu i wytrwaj w twym trudzie, albowiem łatwą jest rzeczą w oczach Pana natychmiast i niespodziewanie wzbogacić ubogiego. Błogosławieństwo Pana nagrodą bogobojnych i prędko zakwitnie Jego błogosławieństwo. Nie mów: Czego potrzebuję i jakie dobra mam mieć od tej chwili?”

 

Pan błogosławi tym, którzy są wierni swojemu trudowi a nie tym, którzy są wierni zachciankom swojego serca, swojemu mozołowi, który służy ich chciwości. Czasem widzimy osobę, która jest daleko od Boga, oszukuje, kradnie i powodzi jej się finansowo. Odczuwamy to, jako wielką niesprawiedliwość, ale jak to Syrach powiedział „Pan jest cierpliwy” a bogactwo mu nic nie pomoże, tylko prawdziwe nawrócenie.  Jeżeli jednak jesteś uczciwym i dobrym człowiekiem, realizujesz swoje powołane, Pan w każdej chwil może sprawić, że staniesz się bogaty. Nie bierz sobie za wzór bogatego grzesznika, ale rób swoje i ufaj Panu.

Bogacz błogosławiony to taki, który cały czas szuka siebie, swojego powołania i spełnia się w nim, pracuje nad udoskonalaniem tego, co złożył w nim Bóg a to, że przy okazji Pan daje mu pieniądze to, co innego. Wtedy nawet jak oddaje to, co dostał, nie spodziewając się niczego w zamian, dostaje jeszcze więcej.

Błogosławiony Bogacz ma taką postawę, gdzie może przyjąć nieograniczoną ilość obfitości i bogactwa z zewnątrz, bo z jednej strony on przyjmuje a z drugiej oddaje.

Jeżeli chcesz podjąć decyzję, aby stać się błogosławionym bogaczem to musisz wiedzieć, czego chcesz. Musisz poznać pragnienie swojego serca, zmienić to, co cię blokuje, przeszkadza i zrobić miejsce na coś nowego od Boga. Zaufaj Bogu, że On wprowadzi do twojego życia nową lepszą, jakość której się nawet nie spodziewasz a o którą właśnie Ci chodzi.

Największy dochód pasywny tworzy się z realizacji pragnień serca.

Pozdrawiam i życzę owocnych przemyśleń

Sylwia Jasińska

PS: Jezus mówiąc, że „łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do Królestwa Niebieskiego” miał na myśli bogacza przeklętego.